Skamieniałe drewno drzew gatunków liściastych, iglastych oraz paproci. Okazy z Polski i ze świata

Dostępność: brak towaru
Cena: 169,00 zł 169.00
ilość egz.
dodaj do przechowalni

Dane techniczne

isbn 978-83-7856-083-8
format 210x297
Ilość stron 384
Autor AlekSandra Z Niemirowska

Opis

Długo oczekiwana publikacja, nad którą prace trwały kilkanaście lat.

Pierwsza w Polsce pozycja skierowana do kolekcjonerów skamieniałości i minerałów, miłośników natury oraz wszystkich zainteresowanych naukami przyrodniczymi, umożliwiająca Czytelnikowi poznanie skamieniałego drewna wielu gatunków roślin drzewiastych w oparciu o fotografie zmineralizowanych szczątków.

W przystępny sposób przybliża procesy prowadzące do powstania skamieniałego drewna, niezbędne zagadnienia z paleobotaniki i systematyki.

Autorka prezentuje wysokiej klasy eksponaty kolekcjonerskie pochodzące z całego świata, spotykane w nich minerały (m.in.: agat, fluoryt, piryt, minerały promieniotwórcze), ślady pozostawione w drewnie przez różne organizmy (np. wydrążone tunele, koprolity) oraz budowę anatomiczną widoczną w przekrojach poprzecznych i wzdłużnych przez skamieniałe pnie.

Starannie wyselekcjonowane okazy przedstawiono na ponad tysiącu fotografii (w tym również mikroskopowych), wyróżniających się niecodziennymi walorami edukacyjnymi i poznawczymi.

Bogate zilustrowanie zagadnień omawianych w części pierwszej odzwierciedla fascynację Autorki paleobotaniką i sprawia, że książka staje się przewodnikiem po charakterystycznych cechach budowy drewna obserwowanego w pniach (łodygach) różnorodnych grup roślin w większości wymarłych.
Są wśród nich skrzypy i paprocie drzewiaste, benetyty, sagowce, kordaity, a także znane ze współczesnej flory gatunki drzew iglastych, liściastych, łącznie z palmami.

W drugiej części książki znajdują się fotografie skamieniałego drewna ze słynnych światowych lokalizacji (m.in. z Arizony w USA, Patagonii w Argentynie, Chemnitz w Niemczech, Queensland w Australii), jak również z trudno dostępnych (np. z Paragwaju, Antarktydy, Ugandy) i z wielu rejonów Polski.

Poruszanie się po tekście ułatwiają słowniki:
nazw rodzajowych (polsko-łacińsko-angielski) oraz trudniejszych pojęć,
a także indeksy haseł występujących w treści i podpisach fotografii.

Z bogatej bibliografii skorzystają osoby pragnące szczegółowo przestudiować temat.
Podczas wieloletniej pracy Autorka konsultowała się z paleobotanikami z Niemiec, USA i Kanady.

Opinie o produkcie (0)

do góry

Wykonane przez Onisoft.pl

2017 Wszelkie prawa zastrzeżone oceanksiazek.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl