Kategorie blog
Współcześnie o włosach
Współcześnie o włosach

 Spis treści


Wstęp ......................................................................................................5
Rozdział 1. Współcześnie o fryzjerach..........................................................9
Rozdział 2. Aktualne trendy .......................................................................12
Rozdział 3. Współczesna koloryzacja ..........................................................14
Rozdział 4. Rodzaje koloryzacji ..................................................................17
Rozdział 5. Strzyżenie dzieci.......................................................................21
Rozdział 6. Jak często podcinać włosy ........................................................22
Rozdział 7. Zniszczone włosy i rozdwojone końcówki ...................................24
Rozdział 8. Włosy przetłuszczające się. Jak sobie z nimi radzić i
      czego unikać .......................................................................................27
Rozdział 9. Wypadanie włosów ...................................................................30
Rozdział 10. Łysienie .................................................................................33
Rozdział 11. Dekoloryzacja .........................................................................34
Rozdział 12. Trwała ondulacja ....................................................................36
Rozdział 13. Superprodukty ........................................................................40
Rozdział 14. Trzy bardzo ważne elementy w dbaniu o włosy .........................43
Rozdział 15. Jak dobrać kolor włosów i fryzurę ............................................44
Rozdział 16. Tonizowanie/tonowanie włosów –
      jaki toner wybrać .................................................................................49
Rozdział 17. Przedłużanie, doczepianie i zagęszczanie włosów .......................51
Rozdział 18. Wszystko, co powinnaś wiedzieć o włosach blond ......................55
Rozdział 19. Jak pielęgnować farbowane włosy, co przyspiesza
      wypłukiwanie się koloru .......................................................................58
Rozdział 20. Keratynowe prostowanie włosów  .............................................63
Rozdział 21. Naturalna koloryzacja ..............................................................65
Rozdział 22. Zabiegi i usługi dla włosów naturalnych ....................................66
Rozdział 23. Testy na włosach ....................................................................68
Rozdział 24. Proteiny, emolienty i humektanty .............................................70
Rozdział 25. Szkodliwe składniki w produktach do włosów ............................72
Rozdział 26. Jak odżywić włosy ...................................................................73
Rozdział 27. 10 sposobów na piękne włosy ..................................................75
Rozdział 28. Jak rozpoznać dobrego fryzjera ................................................80
Rozdział 29. 50 superrad fryzjerskich ...........................................................83


WSTĘP        Powstało wiele książek na temat pielęgnacji włosów, ale ta jest wyjątkowa, bo dołożyłam wszelkich starań, aby była absolutnie dla każdego. Celowo unikałam specjalistycznych, fryzjerskich zwrotów, które są mało zrozumiałe dla klientów. Miałam cały czas na myśli osoby niezwiązane ze światem fryzjerstwa, ale chcące w jak najlepszy sposób dbać o włosy. Jednocześnie chciałam, aby ta książka była również dla tych, którzy myślą o zostaniu fryzjerem lub właśnie skończyli szkołę i chcą uzupełnić swoją wiedzę, by lepiej przygotować się do zawodu.
        W ostatnich latach fryzjerstwo się zrewolucjonizowało. Dostępnych jest obecnie dużo nowych technik i produktów. W usługach fryzjerskich więcej jest możliwości, ale klienci, a zdarza się, że także fryzjerzy, mają wciąż za mało niezbędnej wiedzy. Informacje i zróżnicowane usługi namnożyły się w tak wielkim stopniu, że ciężko za nimi nadążyć. Jako profesjonalna fryzjerka z wieloletnim doświadczeniem zauważyłam, że klienci mają problem z usystematyzowaniem wiedzy, gdyż posiadają zbyt mało podstawowych informacji na temat usług fryzjerskich. Często, podczas wykonywania zabiegów, zdarzało mi się godzinami rozmawiać z klientami na temat aktualnych sposobów pielęgnacji włosów oraz nowości w usługach fryzjerskich. Czułam wielką potrzebę edukacji klienta. Zadanie to niejednokrotnie przerastało mnie czasowo. Mogłam o tym mówić bez końca, ale przecież musiałam zająć się kolejną osobą. Okazywało się, że klienci wielokrotnie nie mieli pojęcia o sposobach koloryzacji, stylizacji i pielęgnacji włosów, zarówno w męskim, jak i damskim sektorze. Przez brak odpowiedniej wiedzy nie korzystali6
w pełni z możliwości, jakie daje im współczesne fryzjerstwo. Każdy przecież te ogromne możliwości dostrzega, ale nie każdy za nimi nadąża. Podczas wizyty u fryzjera słyszy się nieraz słowa, które są zrozumiałe tylko dla zawodowca, a klienci czują się zazwyczaj zawstydzeni i nie chcą pytać. To naturalne, że nie znają oni specjalistycznego nazewnictwa oraz wszystkich sposobów i możliwości. Uważam, że powinni posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat usług fryzjerskich – o to, aby mogli sami wybrać, co jest dla nich najlepsze. Ewentualnie mogą jeszcze dopytać swojego fryzjera o jego opinię. Są klienci, którzy lubią, gdy im ktoś doradza, ale są też tacy, którzy wolą decydować sami.
        Wszyscy powinni mieć podstawową wiedzę na temat włosów i usług fryzjerskich, ponieważ dla każdego człowieka włosy są bardzo ważnym elementem wyglądu, świadczą o nas. Im bardziej zdrowe i zadbane mamy włosy, tym lepiej się czujemy i lepiej wyglądamy. Kiedy kobieta ma piękną fryzurę, nie potrzebuje makijażu. Włosy są ozdobą człowieka, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Fryzjerstwo na edukacji klienta nie straci, a wręcz zyska, bo świadomy klient to najlepszy klient.
        W obecnych czasach ludzie po prostu chcą wiedzieć. Jeśli damy klientom tę podstawową, praktyczną wiedzę o zakresie usług i ich dostępności, to wizyta u fryzjera będzie miła i przyjemna. Po przeczytaniu tej książki każdy będzie miał podstawową wiedzę na temat włosów. Stanie się ona świetnym początkiem do rozwijania się w dziedzinie fryzjerstwa. W książce zawarte są bowiem wszystkie informacje na temat włosów i usług fryzjerskich. Starałam się bardzo, aby niniejsza praca była jak najbardziej aktualna, zawierała opisy najnowszych technik i produktów.
        Pielęgnacja włosów jest pojęciem bardzo ogólnym, gdyż obejmuje wszystkie zabiegi dotyczące włosów – począwszy od mycia, a na rozjaśnianiu skończywszy. Koloryzacja włosów to również pielęgnacja, więc także zostanie szczegółowo omówiona.
        Współczesne fryzjerstwo nastawione jest na szeroko rozumianą troskę o włosy. Mamy więcej do wyboru, a jednocześnie klient jest7
o wiele bardziej wymagający. Istnieje ogromne zróżnicowanie potrzeb, a co za tym idzie producenci produktów czy wykonawcy usług dają nam wszystko, czego tylko zapragniemy czy potrzebujemy. Każdy, nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie – alergicy, wegetarianie, weganie, przeciwnicy testów przeprowadzanych na zwierzętach i wszyscy inni, którzy mają ponadprzeciętne wymagania. Największy problem jest jednak z tym, że zwykły odbiorca gubi się w natłoku informacji. Głównym celem tej książki jest więc omówienie, w bardzo prosty i przejrzysty sposób, wszystkich aspektów fryzjerstwa – sposobów pielęgnacji i koloryzacji oraz podanie ważnych informacji, które może się kiedyś słyszało, ale nie za bardzo wiadomo, co to jest i do czego to służy.
        W świecie fryzjerstwa i pielęgnacji włosów istnieje wiele mitów – pragnę je obalić. W książce tej każdy znajdzie ciekawostki i rozwiązania, o których nie miał pojęcia.
        Zapewne zanim skończę pisać tę książkę, pojawi się jakaś kolejna nowość, której nie zdążę omówić. Wszystkie one docierają do nas zawsze zza wielkiej wody. Stany Zjednoczone przodują w technikach i produktach. To, co tam się pojawi, za jakiś czas będzie hitem w Europie. Wiem też, że fryzjerzy pracujący w pełnym wymiarze godzin nie mają za wiele czasu na edukację. Spędzają zazwyczaj w salonie 6 dni w tygodniu, od rana do wieczora. Po wyjściu z niego nie myślą już o niczym innym niż odpoczynek.
        Dlatego właśnie napisałam tę książkę. Zawsze w pracy znajdzie się chwila na przeczytanie rozdziału. Mam ogromną nadzieję, że również fryzjerzy skorzystają z tego poradnika. Kiedy prowadziłam swój salon, nie miałam czasu na to, aby jeździć na każde szkolenie. Szkolenia zazwyczaj kosztują niemało. Dlatego w tej książce pragnę przedstawić jak najwięcej cennych informacji na temat najnowszych technik pielęgnacji włosów. Obecne rozwiązania, najnowsze i innowacyjne metody i techniki nadal w Polsce są mało znane i tym samym niepraktykowane. Mimo że żyjemy w dobie internetu i w Google można znaleźć praktycznie wszystkie informacje, to są one porozrzucane. Ponadto każdy ma własną opinię. Często, kiedy śledzi się fora i czyta8
na temat danego produktu czy usługi, okazuje się, że jest 50/50, czyli jedni polecają, a drudzy odradzają. Więc nie zawsze jest to pomocne miejsce do tego, aby zbudować swoje zdanie, zanim wypróbuje się daną usługę lub produkt. Czasami po tej burzy różnych informacji mamy jeszcze większy mętlik w głowie. Dzieje się tak dlatego, że opinie nie zawsze wygłaszane są przez kompetentne osoby. Poza tym nie wszystko jest dla każdego. Jednym pasuje dany produkt, innym nie. Nie uważam się za wielkiego eksperta, ale twierdzę, że wieloletnia praktyka i wnikliwa obserwacja czyni moją ocenę bardziej obiektywną. Głównie dlatego, że widziałam negatywne skutki działań na włosach klientów i swoich. Zobrazuję to pewnym przykładem. Kilka lat temu na rynku światowym pojawiła się usługa keratynowego prostowania/odżywiania włosów. Zabieg ten jest obecnie bardzo popularny również w Polsce. Wprowadzone zostały na rynek różne produkty do jego wykonywania. Nie dość, że każdy producent miał inną instrukcję obsługi, to jeszcze każdy produkt dawał odmienny efekt i miał inny skład. Jeden był droższy, a drugi tańszy. Oczywiście tych indywidualnych cech produktów jest więcej, ale podałam te powyższe jako przykład. Potencjalny klient chce wykonać keratynowe prostowanie włosów, ale tak naprawdę nie wie, jaki produkt ma wybrać. Nie wszystkie nadają się do każdego rodzaju włosów, nie wszystkie trzymają się na włosach tak samo długo i nie wszystkie mają takie same składniki. Jak widać, ważne jest zatem, aby mieć dostęp do tych informacji i aby znać różnice i korzyści wynikające z wyboru danego produktu. Jeżeli mężczyzna kupuje opony, to dokładnie wie, jakie najlepiej wybrać, jakiego standardu może się spodziewać i ile będzie musiał zapłacić. Podobnie każdy z nas powinien mieć pewną wiedzę o włosach. To pozwoli nam wybrać odpowiednią usługę lub produkt.9
Rozdział 1


WSPÓŁCZEŚNIE O FRYZJERACH


        Nie ma idealnych fryzjerów, jak i nie ma idealnych włosów. Włosy ludzkie to delikatna tkanka, na której fryzjer pracuje głównie przy użyciu substancji chemicznych. W dodatku włos to tkanka martwa, więc nie może sama się zregenerować. Trzeba zatem pamiętać, że jeżeli przesadzimy z częstotliwością w koloryzacji lub z rozjaśnianiem to doprowadzimy włosy do stanu, w którym nawet najlepsza regeneracja nie pomoże. Nie będzie innego rozwiązania, jak tylko ścięcie. Kobiety w większości nie lubią tego, dlatego długo chodzą ze zniszczonymi i rozdwojonymi włosami. Niestety, praca fryzjerów polega najczęściej na poprawianiu błędów w koloryzacji czy innych zabiegach wykonywanych samodzielnie w domu lub, co gorsze, przez innych stylistów. Zdarza się, że muszą poprawiać swoje błędy, bo i dobrzy fryzjerzy je popełniają. Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi.
        W dzisiejszych czasach praktycznie każda kobieta farbuje włosy. Zdarzyło mi się farbować naturalne włosy klientek dosłownie kilka razy w ciągu 15 lat. W przypadku naturalnych włosów określenie efektu końcowego jest o wiele bardziej przewidywalne niż przy włosach chociaż raz wcześniej farbowanych. Praca fryzjera nie jest więc jego osobistym dziełem od początku do końca, ale jest działaniem na bazie efektów pracy kogoś innego. Ponieważ koloryzacja włosów to proces chemiczny (wykluczając naturalne sposoby jak henna), to może się zdarzyć, że podczas wykonywania koloryzacji czy rozjaśniania zajdzie nieoczekiwana reakcja chemiczna. Wtedy w konsekwencji wychodzą nam niechciane odcienie lub następuje dość10
głębokie zniszczenie włosów. Aby temu zapobiec, należy zawsze przeprowadzać konsultacje. Jeśli trafisz do salonu, w którym zadają Ci dużo pytań, zanim zaczną coś polecać lub wykonywać usługę, to wiedz, że jesteś w dobrych rękach. Wywiad to jedna z cech profesjonalnego fryzjerstwa. Jest to ekstremalnie ważny element, często pomijany w salonie.
        Fryzjer też potrzebuje fryzjera. Choć podobno to najgorszy klient w salonie fryzjerskim, to też potrzebuje tych usług. Wiele razy sama się zawiodłam podczas wizyty i wiem, jak ciężko jest znaleźć dobrego fachowca. Znaleźć dobrego pracownika też jest ciężko. Z fryzjerami jest tak jak z innymi specjalistami – trudno o dobrych. Więc jak już go znajdziesz, trzymaj się go. Opiszę pewną historię, aby pokazać, jak ważna jest konsultacja.
        Zawsze farbowałam swoje włosy sama, oczywiście tylko profesjonalnymi farbami. Nie było to trudne, bo farbowałam włosy przez wiele lat na czarno, więc nie wymagało to wielkiej zręczności. Obecnie czerń to najbardziej niechciany kolor włosów. Chcąc trochę je rozjaśnić, postanowiłam wybrać się do dobrego fryzjera. Długo szukałam salonu i w końcu znalazłam. Wyglądał bardzo profesjonalnie, ale, jak się okazało, tylko na stronie internetowej. Wizyta była koszmarna. Nie została przeprowadzona żadna konsultacja, a ja wyszłam z naprawdę zniszczonymi włosami i w bardzo złym humorze. Oczywiście można było tego uniknąć, gdyby fryzjerka wypytała mnie o szczegóły wcześniejszych koloryzacji.
        Podczas konsultacji najważniejsza jest historia koloryzacji i innych wykonywanych na włosach zabiegów, bo mają one wpływ na wynik końcowy działań fryzjera. Poza tym podczas konsultacji fryzjer może poznać upodobania klienta i upewnić się, że się rozumieją. Często, zanim przystąpię do wykonania serwisu, kończę konsultacje omówieniem szczegółów na przykładzie zdjęć. Przekonałam się nieraz, że klient ma zupełnie inną wizję niż fryzjer. Dla fryzjera blond wygląda zupełnie inaczej niż dla klienta. Nie jest to niczyja wina. Paleta kolorów farb profesjonalnych jest inna od tych farb, które można kupić w sklepie. Różne też jest nazewnictwo i najlepiej wszystko11
omówić na podstawie zdjęcia i na przykładzie. Jeżeli kobieta przychodzi do fryzjera i dotąd bardzo eksperymentowała z włosami, to nie może oczekiwać, że na pewno wszystko pójdzie zgodnie z planem, zwłaszcza jeśli czegoś ważnego nie powiedziała. Musi wręcz liczyć się z tym, że coś może pójść nie tak, szczególnie w przypadku, kiedy raz na jakiś czas chodzi do fryzjera, a raz w miesiącu farbuje włosy sama w domu farbami zakupionymi w sklepie. Każdy produkt do włosów ma inny skład chemiczny. Zdarza się więc, że po połączeniu dwóch różnych produktów, czyli farby lub farb, które już są na włosach, i tej, którą nakładamy w salonie, zajdzie reakcja chemiczna. Jej efektem ubocznym może być zupełnie inny kolor niż oczekiwany, nadmierne utlenienie włosów, w ekstremalnych warunkach nawet ich dymienie. W sytuacji, kiedy klientka nie ma naturalnych włosów, nie zawsze te przykre skutki są winą fryzjera. Na pewno nie chcę nikogo straszyć, ale pragnę przestrzec przed przesadnym eksperymentowaniem, zwłaszcza z częstą zmianą produktów i farb do włosów. Nie jest to wskazane właśnie ze względu na skutki uboczne. Ta rada skierowana jest bardziej do klientek, bo to im najmocniej powinno zależeć na zdrowiu i dobrej kondycji włosów, zwłaszcza kiedy mają je długie. Włosy nie odrastają przecież w tydzień. Zajmuje to co najmniej kilka miesięcy. Im więcej kombinują, tym gorzej ich włosy wyglądają. Nie jest to tylko kwestia wyglądu, ale dochodzą jeszcze trudności w ich układaniu i pochłania to dodatkowy czas i pieniądze.

do góry

Wykonane przez Onisoft.pl

2017 Wszelkie prawa zastrzeżone oceanksiazek.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl