Kategorie blog
Podróże literackie. Mickiewicz
Podróże literackie. Mickiewicz

 
                                                                        Spis treści


Zaosie .....................................................................................................7
Nowogródek ............................................................................................12
Świteź i okolice ........................................................................................19
Wilno ......................................................................................................28
Kowno ....................................................................................................35
Połąga ....................................................................................................42
Petersburg ..............................................................................................45
Krym ......................................................................................................51
Splügen ..................................................................................................50
Sycylia ....................................................................................................64
Drezno ...................................................................................................70
Paryż .....................................................................................................74
Lozanna .................................................................................................83
Rzym .....................................................................................................88
Śmiełów .................................................................................................95
Stambuł .................................................................................................99
Bibliografia ............................................................................................107        Od kilkunastu lat jeżdżę po świecie śladami pisarzy, poetów i bohaterów literackich. W 2014 roku zaczęłam o tym pisać na blogu
mojepodrozeliterackie.blogspot.com. Zamieszczam tam zdjęcia z miejsc związanych z konkretną postacią i krótko je komentuję. Zebrało się już tyle materiału, że postanowiłam go jakoś uporządkować, stąd pomysł na wydanie tej książki. Obszerność treści nie pozwala jej ująć w jednej publikacji, dlatego najlepszym wyjściem okazał się cykl literacki, w którym pragnę zaprezentować odwiedzone miejsca związane z daną postacią. Wybór bohatera pierwszej części nie był trudny. W roku, w którym przypada stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodzimy
 220. rocznicę urodzin naszego Wieszcza, o którym Zygmunt Krasiński powiedział „my z Niego wszyscy”. Nie trzeba nikomu udowadniać, jaką rolę odegrała twórczość Adama Mickiewicza w obronie polskości i w podtrzymaniu ducha narodowego w najtrudniejszych dla Polaków chwilach. Tak się złożyło, że zwiedziłam większość miejsc, w których przebywał poeta – od jego narodzin w Zaosiu, po śmierć w dzisiejszym Stambule. Pragnę je przybliżyć i zachęcić do ich odwiedzenia, dając wskazówki, których próżno szukać w przewodnikach nieliterackich. Nie było moją ambicją pisanie kolejnej biografii wieszcza. Niniejsza publikacja to zaproszenie do wędrówki jego śladami, którą odbyłam osobiście w ciągu ostatniej dekady.Agnieszka Zielińska
Płock, 1 listopada 2018 r.

 


5


PODRÓŻE LITERACKIE

6


Zaosie


 


Zaosie


        Za miejsce urodzenia Adama Mickiewicza przyjęło się uważać Zaosie, wieś oddaloną ponad 40 km na południe od Nowogródka. Dziś te tereny należą do Białorusi, za czasów poety były pod zaborem rosyjskim, a jeszcze wcześniej należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Stąd Litwę nazywał poeta swoją ojczyzną. W 2012 roku dane mi było zobaczyć na własne oczy te „pagórki leśne, te łąki zielone, szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnione”.
        W roku urodzenia wieszcza folwark znajdujący się w Zaosiu należał do stryja jego ojca. Potem przeszedł na własność rodziców poety. W 1806 roku Mikołaj Mickiewicz przekazał prawa do Zaosia mężowi swojej siostry Barbary, Wincentemu Stypułkowskiemu. Za uzyskane w ten sposób pieniądze wybudował dom w Nowogródku. Przez następne cztery lata Adam Mickiewicz razem z braćmi przyjeżdżał do Zaosia spędzić u cioci wakacje. Mieszkali wtedy na piętrze spichlerzyka. Poeta bywał w Zaosiu także później, gdy był już nauczycielem w Kownie. Kiedy wspominał beztroskie życie na wsi, miał na myśli właśnie to miejsce."


7


PODRÓŻE LITERACKIE


         Niewiele się tam zmieniło od jego czasów. Chałupy są pokryte eternitem, a nawet gdzieniegdzie jeszcze strzechą. Wokół rozciągają się „pola malowane zbożem rozmaitem, wyzłacane pszenicą, posrebrzane żytem…”. Czuje się atmosferę Mickiewiczowskiego poematu.
        Za wsią, w miejscu, gdzie stał dworek należący do rodziny wieszcza (całkiem zniszczony w okresie I wojny światowej), od 1998 roku znajduje się muzeum poety. Dopiero na 200. rocznicę urodzin Adama Mickiewicza dworek został odbudowany na podstawie rycin Edwarda Pawłowicza z 1843 roku oraz badań archeologów. Zrekonstruowane budynki stoją dokładnie w tych samych miejscach jak wcześniej. Warto się tam wybrać.8


Zaosie
        Dyrektor placówki, pan Anatolij Evmyankov, wita gości bardzo serdecznie. Od razu wyczuwa się ogromną pasję w tym, co robi. Jego opowieści można słuchać bez końca, zarówno tej dotyczącej rodziny Mickiewiczów, jak i powstania obecnego muzeum. Pokazuje różne sprzęty oraz stroje szlacheckie. Zachęca nawet do przebrania się w nie.


 

                                        Z dyrektorem muzeum Anatolijem Evmyankovem


        W środku znajdziemy duży pokój – jadalnię, salon, sypialnię i gabinet, czyli dawną bawialnię, w której podobno urodził się poeta.
        Muzeum jest doskonałym miejscem do zobaczenia i wypróbowania przedmiotów związanych z funkcjonowaniem XIX -wiecznego polskiego folwarku. Jest tu niemal wszystko – od instrumentów i przyborów do pisania, przez samowar, karafki i zastawę stołową, aż po kołowrotek, maselnicę i warsztat tkacki.

 
    

                                                                                               Wnętrza muzeum w Zaosiu
               

9


PODRÓŻE LITERACKIE

        Wszystko urządzone zgodnie z opisem soplicowskiego dworu z epopei Mickiewicza. Jest nawet „bielizna”, czyli biała sukienka Zosi. Moją uwagę przykuły stare zdjęcia, mapy oraz jedno z pierwszych wydań Pana Tadeusza i oczywiście kopia rękopisu pierwszej strony poematu. Oryginał znajduje się we wrocławskim Ossolineum.                        Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Edukacji z Płocka w jadalni domu w Zaosiu


        Postanowiłam pokazać to miejsce swoim uczniom. Rok później zawitałam do Zaosia ponownie, już z nimi. Dyrektor Anatolij Evmyankov z takim samym zaangażowaniem, jak przed rokiem, snuł opowieści o tym miejscu i rodzinie Mickiewiczów. Młodzież słuchała z uwagą, choć mówił prawie godzinę. Jego pasja udzieliła się kilkorgu z moich uczniów. Mogli poczuć się jak w prawdziwym szlacheckim domu.

   Kopia rękopisu Pana Tadeusza

 


10


Zaosie
        Czekały na nich stroje z epoki. Agnieszka i Rafał bawili się najlepiej. Chętnie odgrywali scenki z Pana Tadeusza. Zosia usługiwała młodemu Soplicy, ten zaś odwdzięczał się jej uśmiechem oraz dobrym słowem. Później na lekcjach w szkole epopeja Mickiewicza już nie była taka nudna…
        Zaosie to jedno z niewielu miejsc, gdzie można przenieść się w czasy Rzeczpospolitej Obojga Narodów i poczuć ducha polskości na nie naszej już ziemi. Trudno tam dotrzeć nie mając samochodu ani autokaru wycieczkowego. Należy zjechać z autostrady M1 na drogę P5, a w miejscowości Kołdyczewo (Колдычава) skręcić w prawo. Dalej już będą drogowskazy do Zaosia. W poniedziałki i wtorki muzeum jest nieczynne, ale jeśli tam będziecie akurat wtedy, zapewne ktoś wam otworzy. Wstęp „co łaska”, więc warto dać więcej na utrzymanie tego skrawka polskości na białoruskiej ziemi.

 

 

 11


PODRÓŻE LITERACKIE

                                                        Nowogródek


        Od lat marzyłam o zobaczeniu Nowogródka – rodzinnej miejscowości Adama Mickiewicza. Decyzję o podróży w tamte strony utrudniają wizy oraz obowiązek meldowania się po przybyciu na Białoruś. Nie można ot tak sobie pojechać z namiotem, zaś infrastruktura turystyczna (hotele, restauracje itp.) jest bardzo uboga. Turystów jednak jest coraz więcej. Przyciąga ich nie tylko „kraj lat dziecinnych” wieszcza. Nowogródek otrzymał nawet tytuł miasta przyjaznego dzieciom.
                               

Z Tamarą Wierszycką na tle ruin zamku Mendoga
 

do góry

Wykonane przez Onisoft.pl

2017 Wszelkie prawa zastrzeżone oceanksiazek.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl